BRANŻA FMCG

Nasza Firma zapewni Ci:

 • zdefiniowanie grupy producentów, odpowiadających Twoim wymaganiom,
 • wybór najlepszych producentów,
 • organizację spotkań z potencjalnymi dostawcami,
 • obsługę tłumacza i przewodnika,
 • usługi tłumaczenia,
 • rezerwację biletów lotniczych i kolejowych oraz miejsc hotelowych,
 • wynajem samochodów.

Poniżej prezentujemy nasze przykładowe analizy dotyczące branży FMCG. Dotyczą one sytuacji rynkowej na świecie oraz w Polsce. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą dostosowaną specjalnie do klientów z branży FMCG.

 • Zapytanie o ofertę – branża FMCG

  Przedstaw nam swoją firmę i potrzeby, a dostosujemy do Ciebie nasze usługi doradztwa eksportowego, analizy rynku oraz znajdowania klienta, z uwzględnieniem specyficznych warunków branży meblarskiej.

Branża FMCG na świecie

Po kryzysie w 2008 r. można wskazać główne trendy na ogólnoświatowym rynku produktów szybkozbywalnych (FMCG):

 • Rynki wschodzące, takie jak Chiny, Brazylia i Indie zostały mniej dotknięte kryzysem i mają tendencję do szybszego powrotu do równowagi. Dzieje się to głównie dzięki dużo większej liczbie super- i hipermarketów, które sprzyjają rozwojowi rynku FMCG w tych krajach.
 • Pospolitym zabiegiem w latach po kryzysie finansowym była sprzedaż po niższych cenach (trade down trend) i powrót konsumentów do tańszych, mniej znanych produktów. Aktualnie obserwuje się tendencję do powrotu do bardziej prestiżowych marek.
 • Zmiana trendów demograficznych znacząco wpływa na wiele sektorów FMCG. Mniejsza stopa przyrostu naturalnego i starzenie się społeczeństwa mają znaczący wpływ na wzorce konsumpcyjne, wydatki na produkty zdrowotne i higieniczne.
 • Produkty z branży FMCG, które po kryzysie zanotowały największe wzrosty sprzedaży (tzw. wygrani kryzysu finansowego) to przede wyszystkim: leki na ból głowy i na otyłość, produkty antykoncepcyjne, kawa i herbata gotowa do picia, cygara oraz jedzenie dla dzieci. Produkty te można określić jako niepodatne na działanie kryzysu finansowego.
 • Produkty z branży FMCG, które po kryzysie zanotowały największe spadki sprzedaży (tzw. przegrani kryzysu finansowego) to przede wszystkim: wino, produkty bogate w węgiel, preparaty do czyszczenia i polerowania, kawa, alkohole, środki higieny toaletowej oraz znane kosmetyki.

Do głównych produktów FMCG zaliczają się tzw. produkty pakowane. Można wśród nich wymienić np.: jedzenie dla dzieci, makarony, batony, słodycze oraz sosy, pasty, oleje, czy produkty mrożone. Kolejne pozycje zajmują papierosy i alkohol z łączną roczną wartością sprzedaży w okolicach 1 200 mld. dolarów. Ostatnie miejsca wśród znaczących produktów FMCG zajmują ciepłe napoje oraz jedzenie dla zwierząt.

branża fmcg 4 marketing eksportowy

Branża FMCG w Polsce

Branża FMCG (fast-moving consumer goods) obejmuje bardzo szeroką gamę produktów szybko zbywalnych. Należą do niej m.in. artykuły spożywcze, także te przeznaczone dla zwierząt, papierosy, piwo, kosmetyki, środki czystości i higieny osobistej, produkty chemii gospodarczej, czy też drobne artykuły gospodarstwa domowego. Przykładowo, zostanie zaprezentowana analiza jednej z najdynamiczniej rozwijających się branż FMCG w Polsce – branży cukierniczej.

Produkcja w branży cukierniczej na przestrzeni kilku ostatnich lat rosła, w zależności od kategorii produktowej, w tempie od kilku do kilkunastu procent rocznie.

branża fmcg 1 marketing eksportowy

Wydaje się, że ten segment rynku spożywczego jest dość odporny na cykliczne wahania koniunkturalne – przykładowo, pomimo zauważalnego spowolnienia w latach 2008-2010 produkcja branży cukierniczej wzrastała. Rynek cechują bardzo dobre perspektywy rozwoju – obecnie średnie spożycie słodyczy w Polsce jest kilkukrotnie niższe od spożycia notowanego na rynkach zachodnioeuropejskich.

Jeżeli chodzi o konsumpcję czekolady, to jesteśmy daleko w tyle za zachodnioeuropejskimi krajami – w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca, średnie spożycie roczne oscyluje w granicach 1,5 kg czekolady, podczas gdy w Niemczech czy Belgii jest to 10 kg.

branża fmcg 2 marketing eksportowy

Tradycyjnie Polacy najbardziej gustują w czekoladzie mlecznej (45 proc. udział w sprzedaży kategorii), na drugim miejscu plasują się czekolady nadziewane (28 proc.). Jedynie 7 proc. sprzedaży generuje czekolada biała. Jedyną kategorią, której spożycie wzrosło na przestrzeni lat 2007-2012 jest czekolada gorzka (2007 rok – udział w sprzedaży na poziomie 18 proc. 2012 rok – 20 proc.). Wzrost sprzedaży czekolady gorzkiej dokonuje się kosztem czekolad nadziewanych. Spożycie pozostałych rodzajów czekolad nie podlegało fluktuacjom na przestrzeni ostatnich sześciu lat.

W najbliższych latach na rynku słodyczy oczekiwany jest wzrost sprzedaży, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym. Wzrost wartościowy będzie spowodowany m.in. dalszymi wzrostami cen surowców, wykorzystywanych do produkcji słodyczy.

Szczególną kategorią odbiorców sosów deserowych z branży HoReCa są punkty zajmujące się sprzedażą lodów. Lody są jedną z szybciej rosnących kategorii na rynku żywności, w 2012 roku sprzedaż lodów osiągnęła poziom 1,3 mld PLN.

branża fmcg 3 marketing eksportowy

Ocenia się, że na rozwój rynku słodyczy (w tym pośrednio na rozwój rynku dodatków cukierniczych) będą miały wpływ następujące trendy rynkowe:

 • Dalsza ekspansja tzw. produktów convenience (gotowych). Zmiana stylu życia, jego szybsze tempo skłaniają do kupowania produktów choć częściowo przetworzonych, które łatwo można przygotować w domu. Na rynku wygrają producenci, którzy potrafią oszczędzać czas klienta.
 • Coraz bardziej powszechna moda na zdrowe odżywianie się oraz produkty typu Health & Wellness – rosnący segment konsumentów dbających o linię i zdrowe odżywianie. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, producenci słodyczy będą zmuszeni szukać sposobów, by produkty, które z założenia oceniane są jako niezdrowe i tuczące, miały dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, zawierały mniej cukru, nie zawierały utwardzonych olejów roślinnych, konserwantów, sztucznych wypełniaczy itp. W związku z tym szacuje się, że w najbliższych latach na popularności będą zyskiwały m.in. wyroby z gorzkiej czekolady, która jest klasycznym przykładem zdrowego produktu, ze względu na zawartość polifenoli, magnezu i innych cennych składników.